
Štart do sveta kyberbezpečnosti
Prednáškou Kritickým myslením proti mýtom a manipuláciám sme 24. mája 2025 odštartovali ďalší JarnýCyberSecurityDay na pôde UPJŠ. Vzdelávať sa počas zapršanej soboty sa vybrali niektorí naši učitelia aj členka KyberTímu Nancy. Pútavou prednáškou nás previedol lektor Peter Dubóczi z Filozofickej fakulty UPJŠ. Dozvedeli sme sa rozdiel medzi misinformáciami, dezinformáciami a malinformáciami, čo sú hybridné hrozby, informačná vojna i ako vznikajú konšpiračné teórie. Je veľmi dôležité overovať si informácie, preto sme si v závere zhrnuli, čo všetko si treba všímať na internete.
Na workshope AI v kybernetickej bezpečnosti: Práca s veľkými jazykovými modelmi sme sa dozvedeli, čo sú veľké jazykové modely (LLM) a na čo sa používajú. Porovnávali sme, ako pracujú modely online i offline a preskúmali sme ich možnosti. LLM môžu pomáhať pri odhaľovaní hrozieb alebo pri ochrane pred útokmi. Skúmali sme vzorku dát, aby sme si aj my mohli vyskúšať, ako s použitím LLM odhaliť bezpečnostnú hrozbu. Bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa, ako AI môže pomôcť pri riešení bezpečnostných incidentov.
CTF Workshop: Tvoj štart do sveta kyberbezpečnosti nás pomocou konkrétnych úloh a s pomocou skvelého lektora raketovo odpálil do kybersveta. Skúmali sme rôzne logy, EXIF dáta, hľadali HASH, dekódovali aj dešifrovali tajné správy a tešili sa z každej jednej vyriešenej záhady a nájdeného FLAGu. Aspoň na krátku chvíľu sme si vyskúšali tréning, ktorý absolvujú špecialisti na kybernetickú bezpečnosť a vôbec neprekážalo, že sme boli len začiatočníci.

Workshop Riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov 101 predstavil základy riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov — od prvej reakcie až po vyhodnotenie a zamedzenie opakovania problému. Zistili sme, čo je to kybernetický incident a ako ho rozoznať, aké kroky sú potrebné pri riešení incidentov, prečo je dôležitá komunikácia a dokumentácia a ako sa možno poučiť z chýb.
Skvelé bezpečnostné dopoludnie sme zakončili zábavným PubKvízom s ocenením najlepších súťažných dvojíc.
Podujatie bolo organizované tímom CSIRT-UPJŠ v rámci Kompetenčného centra kybernetickej bezpečnosti na UPJŠ s podporou IT Valley.
Ďakujeme skvelým lektorom za množstvo nových informácií a praktických výziev zo sveta kyberbezpečnosti a tešíme sa na ďalšie bezpečnostné podujatia.
